Грибок нігтів ніг та рук - лікування лазером ClearSilk

Оніхомікоз – інфекційне грибкове захворювання нігтів, що викликається дерматоміцетами, дріжджовими або цвілевими грибами. Грибок нігтів є одним з найбільш поширених захворювань шкіри та її придатків. За різними даними, ця патологія вражає від 10 до 25% населення. Таким чином, якщо екстраполювати цю статистику на населення України, то виходить, що в нашій популяції на оніхомікоз страждає від 5 до 12 мільйонів людей.

Грибком нігтів страждають особи від 20 років і старше, причому чоловіки хворіють у середньому на 30% частіше, ніж жінки. При цьому ризик захворіти на оніхомікоз збільшується в 2,5 рази кожні 10 років життя. Таким чином, прогнози щодо грибка нігтів не оптимістичні – рівень захворюваності на оніхомікози зростатиме, оскільки населення земної кулі «старіє», що позначається на зростанні частоти захворюваності. Грибок нігтів ніг зустрічається частіше, ніж грибок нігтів на руках.

Причини ураження нігтів грибком?

Дерматофити (Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytyes) у 90% випадків є причиною грибка нігтів. На другому місці стоять дріжджові гриби роду Candida – для кандидозних оніхомікозів характерно переважне ураження нігтів рук.

  • соматичні захворювання: цукровий діабет, ендокринна патологія, онкозахворювання, захворювання судин, ожиріння;
  • фізіологічні стани: менопауза, гіпергідроз;
  • зниження місцевого імунітету;
  • порушення живлення нігтьового ложа (уповільнення швидкості росту нігтя);
  • фізичні фактори:
    • механічне пошкодження нігтя (травми) - найчастіша причина грибка нігтів ніг;
    • хімічні фактори (постійний контакт з водою, що знежирюють миючими засобами).

Інфікування грибком нігтя завжди є наслідком, тобто гриб попередньо вражає шкіру стоп або рук, а тільки потім поширюється на ніготь. Здорова нігтьова пластина є непроникною для гриба. Інфікування нігтьового ложа відбувається з крайових кінців нігтя. Поступово грибок поширюється під нігтьової пластиною, аж до матриксу нігтя.

Класифікація оніхомікозів

Залежно від шляху інфікування розрізняють такі підвиди оніхомікозів (за Zaias N., 1972):

  • дистальна форма оніхомікоза – ніготь уражається з країв нігтьового ложа, нігтьова платівка стає білястою, змінюється її форма, ніготь стає нерівним, кришиться;
  • поверхнева формаоніхомікозу – на поверхні нігтя з'являються білі плями, які збільшуються і через деякий час вражають всю нігтьову пластину;
  • проксимальна формаоніхомікоза – ніготь уражається, починаючи від нігтьового валика, потім область ураження поширюється на матрикс нігтя;
  • тотальна дистрофічна формаоніхомікоза - нігтьова пластина нерівна, потовщена, білувато-жовтого кольору з піднігтьовим гіперкератозом.

Грибок нігтів - діагностика

Для підтвердження діагнозу оніхомікозу використовують мікроскопічне та культуральне дослідження. Мікроскопічне дослідження КОН дозволяє підтвердити грибкову етіологію ураження нігтя. Досліджуваний матеріал обробляють розчином їдкого калію, а потім вивчають під мікроскопом. Для вибору протигрибкового препарату необхідне культуральне дослідження на середовищі Сабуро, яке дозволяє визначити вид збудника. Чутливість культурального методу становить не більше 50%, тому тривають пошуки оптимального і більш чутливого методу діагностики. 94%.
Важливість лабораторного підтвердження є важливим моментом у лікуванні оніхомікозу, оскільки зміна зовнішнього вигляду нігтя може спостерігатися при інших захворюваннях неінфекційного генезу.
Діагностика дозволяє визначити такі види захворювання:

  • Trichophyton rubrum - нерідко це множинне ураження нігтів. На ногах починається з появи жовтих плям та поздовжніх смуг по краях нігтьової пластини. На кистях – поява плям у центрі нігтьової пластини.
  • Trichophyton interdigitale – у центрі в товщі нігтьової пластини з'являються плями або смуги яскраво-жовтого кольору, у вільного краю нігтя спостерігається потовщення та деформація з нерівними краями.
  • Оніхомікоз, зумовлений трихофітонами та мікроспорумами – нагадує оніходистрофію і починається зі зміни кольору нігтя на білий, потім змінюється форма нігтя та закінчується руйнуванням пластини.
  • Дріжджові гриби Candida – часють нігтьову пластину біля заднього або бічних валиків і зустрічаються переважно на руках.
  • Плісняві гриби – найчастіше розвиваються вдруге, на тлі оніходистрофії.

Залежно від виду збудника колір нігтя при оніхомікозі може бути жовтого, зеленого, синього, коричневого або чорного кольору.
Оніхомікоз слід диференціювати зі змінами нігтів при псоріазі, червоному плоскому лишаї, екземі, оніходистрофії, хворобі Рейтера. /p>

Лікування оніхомікозу

Строение ногтяСтроение ногтя.Причина цього – анатомічна особливість нігтьової пластини. Поразка нігтя частіше починається з краю нігтя і поступово поширюється на нігтьове ложе та його матрикс. Локалізація грибка під нігтьової пластиною ускладнює доступ фунгіцидних засобів у вогнище ураження, що створює величезні складності в лікуванні оніхомікозів (див. малюнок). У лікуванні оніхомікозів використовують зовнішні та системні методи лікування. Нанесення місцевих фунгіцидних засобів дозволяє створити високі концентрації активної речовини без системних побічних ефектів, але, на жаль, місцеві препарати погано проникають через нігтьову пластину та не можуть бути радикальним методом лікування оніхомікозу. При ураженні матриксу нігтьової пластини лікування місцевими препаратами без призначення системних препаратів є безперспективним.

Місцеве лікування грибка нігтів

Для місцевого лікування грибка нігтів використовують лаки, мазі, креми, серед яких:

  • протигрибкові засоби: Ітраконазол, Тербінафін, Аморолфін, Кетоконазол, Клотримазол, Міконазол, Еконазол, Оксиконазол, Нафтіфін, Натаміцин, Хлоронітрофенол;
  • місцеві антисептики: йод, хінозол, розчини барвників;
  • багатокомпонентні препарати на основі протигрибкового компонента в комбінації з антисептиками, протизапальними речовинами тощо

Системне лікування оніхомікозу

Системні препарати забезпечують проникнення протигрибкового засобу у нігтьове ложе, але не здатні створити високі концентрації порівняно з місцевими препаратами. Причиною тому є висока гепатотоксичність системних протигрибкових препаратів та необхідність їх тривалого прийому. Для лікування оніхомікозу застосовують Інтраконазол, Тербінафін, Нафтифін, Аморолфін. Крім високої токсичності, тривале застосування протигрибкових препаратів у лікуванні грибка нігтів призводить до зниження імунітету, тому після припинення прийому препарату можливе повторне інфікування. Для зменшення побічних ефектів системної терапії протигрибковими препаратами системне лікування поєднують із місцевим. Після закінчення курсу системної терапії доцільно використовувати місцеве профілактичне лікування до відновлення імунітету після прийому системних препаратів і профілактики реінфікування.

Лікування оніхомікозу лазером

лазер clearsilkЛазер ClearSilk із вбудованою системою контролю за температурою нігтя у реальному часі.

Перспективним напрямом у лікуванні оніхомікозу є застосування високоінтенсивних лазерів (див. фото). На це є кілька причин. По-перше, високоінтенсивне випромінювання лазера здатне проникати досить глибоко в пластину нігтя. По-друге, можливість точного дозування енергії. По-третє, безпека. І, по-четверте, відсутність звикання грибкової флори. Для досягнення ефективності лікування необхідний достатній прогрів нігтя та нігтьового ложа. Для лікування грибка нігтів використовують лазери з довжиною хвилі 870 нм, 930 нм, Nd:YAG 1064 нм, Nd:YAG 1319 нм. Глибина проникнення лазерного променя в діапазоні 800-1064 нм може досягати 7 мм, чого цілком достатньо, щоб проникнути вглиб нігтьового ложа. Регулюючи потужність лазерного променя, можна прогрівати нігтьову пластину і ложе до необхідної температури. З іншого боку, область нігтьового ложа має велику кількість нервових закінчень, тому надлишковий прогрів супроводжуватиметься болем, а недостатня за потужністю вплив не призведе до загибелі грибка. Пацієнти мають різний поріг больової чутливості, що не дає лікарю можливості орієнтуватися на відчуття пацієнта. Нерідко, лазери інших виробників паціент відчуває неприємні болючі відчуття під час процедури.

Цю проблему успішно вирішено за допомогою системи дистанційного контролю температури впливу на ніготь ClearSIlk компанії Sciton.

У чому відмінність ClearSense від інших лазерів для лікування оніхомікозу?

Дистанційний контроль за температурою дозволяє точно дозувати енергію лазера, щоб досягти оптимальних результатів лікування грибка нігтів лазером та уникнути дискомфорту та побічних ефектів.

Під час процедури лазерного лікування оніхомікозу ClearSense пацієнт відчуває лише приємне тепло в нігті при тій же клінічній ефективності. Це забезпечується унікальною технологією ClearSense, яка в реальному часі дистанційно зчитує температуру з поверхні нігтя і регулює потужність лазера. А коли ніготь оброблений видається сигнал, який повідомляє лікаря про закінчення процедури на нігті.

Після процедури лікування грибка нігтів лазером, уражена нігтьова пластина, у міру зростання, заміщується здоровим нігтем. Для цього може знадобитися від 6 до 12 місяців.

Грибок нігтів. Лікування та профілактика.

Особливу увагу слід звернути на лікування грибка нігтів. При грибковому ураженні нігтів ніг є кілька несприятливих факторів, які стають на заваді успішного лікування грибка нігтів.

  1. Уповільнена швидкість росту нігтів ніг - нігті на ногах повністю оновлюються протягом 12 місяців, що вдвічі повільніше, ніж на руках.
  2. Постійна травматизація нігтів тісним взуттям.
  3. Вологе середовище, зумовлене підвищеною пітливістю ніг і носінням взуття, що не дихає.
  4. Взуття та шкарпетки, які є джерелом грибкової суперечки навіть успішному лікуванні грибка нігтів, що призводить до повторного інфікування нігтів.
  5. Порушення кровообігу в ногах, що з'являється з віком.

Тому при грибку нігтів ніг лікування займає більш тривалий проміжок часу та вимагає дотримання заходів профілактики повторного зараження нігтів ніг грибком (див. нижче Грибок нігтів. Профілактика).

Грибок нігтів - лікування лазером Сайтон ClearSilk

 Грибок нігтів - лікування лазером Sciton ClearSilk Грибок нігтів. Лікування лазером Sciton ClearSense. До і через 5 місяців після однієї процедури ClearSense (фото надане Marla Quintana, RN)

Грибок нігтів.Фото зліва: потовщення та помутніння нігтьової пластини, дистальний оніхолізис. Фото праворуч: 5 місяців після трьох процедур лазером Sciton ClearSense – чітко видно кордон між здоровою та ураженою ділянкою нігтьової пластини, видно зону здорового не ураженого матриксу нігтьового ложа (фото надано Marla Quintana, RN)

 Оніхомікоз, лікування лазером ClerSilk™ Оніхомікоз, лікування лазером ClerSilk™, фото до та після.

Грибок нігтів, профілактика

Позитивні результати лікування грибка нігтів - це лише видима частина айсберга. Для стійкого ефекту лікування оніхомікозу необхідне дотримання заходів профілактики повторного зараження грибком. Насамперед це виявлення та усунення причин, які сприяли інфікуванню нігтя. У разі імунодефіциту – корекція імунітету. Необхідна також профілактика мікротравм стоп та кистей, усунення сухості та мозолів. При підвищеній пітливості – використання присипок, лікування ботулотоксином. Необхідно щодня міняти шкарпетки. При відвідуванні басейну, сауни, душу, на пляжі тощо використовувати індивідуальні закриті гумові капці, витирати насухо ноги.

Рекомендований лазер

Підпишіться на новини

Дізнайтесь більше про технології Sciton

Детальна інформація

Адреса

вул. Берковецька, 1,
Київ, Україна
www.avantmed.com.ua

Контакти

Тел.: (044) 232-5765
Тел.: (044) 247-0985

Email:

Режим роботи

Понеділок - четвер: 9:00 - 18:00
п'ятниця: 9:00 - 17:00
субота - неділя: вихідний